Our range of products include double worm gearbox, nmrv worm gearbox, worm gearbox, customized nmrv worm gearbox, double combination worm gearbox for servo motors and cast iron worm gearbox.
₹ 6860 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Trisons Drives |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Power | 2.5 HP |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Country of Origin | Made in India |
Product Application: Cable, Cement, Coal, Food, Leather, Machine Tools, Paper, Pharmaceutical, Plastic, Polymer, Printing, Pump, Rayon, Rubber, Textile, Tobacco, Wire, Glass, Specially for Ceramic Glaze Tiles Industries & many other Industries.
₹ 2400 / Unit Get Latest Price
| Material | CI |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Trisons Drives |
| Power | 2.2 kW |
| Output Torque | 350Nm |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5700 / Piece Get Latest Price
| Gear Type | Worm |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Foot |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are offering a wide range of Aluminum Worm Gearbox to our clients.We "N. S. Technocrats Private Limited" are a Manufacturer and Exporter of Worm Gearbox, Aluminum Worm Gearbox, Mechanical Speed Variator, Geared Motor, Reduction Gear Boxes, Cycloidal Gearbox, Stepless Speed Variator, etc.
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Orientation | Vertical |
| Size | 75 |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1400 rpm |
| Phase | 1/3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | 75 |
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Orientation | Horizontal |
| Size | Double Combination |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1400 rpm |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12200 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Trisons Drives |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Mounting | Foot |
| Output Torque | 350Nm |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power | 2 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Cast Iron Worm Gearbox which are widely used for transmitting power at high velocity ratios between non intersecting shafts that are generally, but not necessarily, at right angles.
₹ 30200 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Brand | Trisons Drives |
| Usage/Application | Rubber Machinery |
| Orientation | Horizontal |
| Packaging Type | Box |
| Power | 22 kW |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering a wide range of Cyclo Worm Gearbox to our clients.
₹ 5250 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Trisons Drives |
| Mounting | Flange |
| Output Torque | 350Nm |
| Input Speed | 980 RPM |
| Power | 0.5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Input Hollow Worm Gearbox are Gears which are widely used for transmitting power at high velocity ratios between non intersecting shafts that are generally, but not necessarily, at right angles.
₹ 3400 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Trisons Drives |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power | 2400 W |
| Country of Origin | Made in India |
Casting Worm Gearbox which are widely used for transmitting power at high velocity ratios between non intersecting shafts that are generally, but not necessarily, at right angles.
₹ 3200 / Unit Get Latest Price
| Material | CI |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Trisons Drives |
| Orientation | Vertical |
| Power | 2200 W |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 10 Unit
NU Worm Gearbox and other mechanical power transmission equipment. Trisons Worm Gear Reducer units are different types such as a universal type ( Horizontal, Oval driven, Vertical upward & downward type ). Horizontal type ( Solid foot mounting type ) to transmit minimum 0.5 Hp and maximum 60 HP with selection of correct sizes. Normally available in reduction ratio at 7.5:1, 10:1, 15:1, 20:1, 25:1, 30:1, 40:1. 50:1. 60:1, 70:1 and also higher ratio from 100:1 to 4900:1 for double reduction gear unit (Compound Gear Box unit ) can be given on specific inquiries. Apart from that we also make hollow shaft mounting Gearbox, adaptable type & even tailor made also to meet your requirement. All the units offer continues load carrying, silent operation and complete reliability.
₹ 8200 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Orientation | Horizontal |
| Power | 2 HP |
| Mounting | Foot |
| Brand | Trisons Drives |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Helical Worm Gear Box adopt the principle of planetary gearing transmission and the construction of Cycloidal gear meshed with pin wheel, confirm to standard, with features of big ratio, high efficiency, compact structure, small volume, long life, little breakdown, strong ability against impact and so on, widely applicable to ceramic, drink, food, textile, mineral and metallurgical, lifting and transportation, printing and dyeing etc.
₹ 5260 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Trisons Drives |
| Packaging Type | Box |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1500 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power | 5.2 kW |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering a wide range of CI Worm Gearbox to our clients.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Orientation | Vertical |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Mounting | Flange, Foot |
| Country of Origin | Made in India |
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India