Manufacturer of a wide range of products which include cycloidal gear reducer, cyclo drive gear reducer, worm gear reducer and gear reducer.
₹ 5500 / Unit Get Latest Price
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Packaging Type | Box |
| Material | Cast Iron |
| Model Name/Number | JXJ BWD |
| Input Speed | 50 RPM |
| Power | 0.5 HP |
| Usage/Application | Ceramic Industries |
| Brand | Trisons Drives |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Cycloidal Gear Reducer adopt the principle of planetary gearing transmission and the construction of Cycloidal gear meshed with pin wheel, confirm to standard, with features of big ratio, high efficiency, compact structure, small volume, long life, little breakdown, strong ability against impact and so on, widely applicable to ceramic, drink, food, textile, mineral and metallurgical, lifting and transportation, printing and dyeing etc.
Principle
Applications: Cable industries, Cement industries, Coal industries, Food industries, Leather industries, Machine Tools, Paper industries, Plastic industries, Pharmaceutical industries, Polymer industries, Printing industries, Pump industries, Rayon industries, Glass Industries, Form Industries, Wood Industries, Packaging Industries, Ceramics Industries, Marbles & Granite Industries, Rubber Industries, Wire & Wire Rope Industries, Tabacco Industries and many more Industries.
₹ 11200 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Material | Cast Iron |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Brand | Trisons Drives |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Orientation | Horizontal |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Cyclo Drive Gear Reducer adopt the principle of planetary gearing transmission and the construction of Cycloidal gear meshed with pin wheel, confirm to standard, with features of big ratio, high efficiency, compact structure, small volume, long life, little breakdown, strong ability against impact and so on, widely applicable to ceramic, drink, food, textile, mineral and metallurgical, lifting and transportation, printing and dyeing etc. industry.
Principle
Applications: Cable industries, Cement industries, Coal industries, Food industries, Leather industries, Machine Tools, Paper industries, Plastic industries, Pharmaceutical industries, Polymer industries, Printing industries, Pump industries, Rayon industries, Glass Industries, Form Industries, Wood Industries, Packaging Industries, Ceramics Industries, Marbles & Granite Industries, Rubber Industries, Wire & Wire Rope Industries, Tabacco Industries and many more Industries.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP (1.5 kW) |
| Gear Ratio | 20:1 |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Gear Type | Helical-Worm |
| Output Shaft Diameter | 28 mm |
| Brand | Trisons |
| Body Material | Cast Iron |
| Number of Stages | Double Stage |
| Orientation | Horizontal |
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India