Our product range includes a wide range of input solid worm gearbox, helical gear box, cyclo design gearbox, helical gear box, servo motor gearbox and compact gear motor.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Gear Type | Worm |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Standard |
| Usage/Application | Industrial |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Orientation | Horizontal |
| Size | Box 30 to Box 90 |
| Mounting | Foot |
| Output Torque | 350Nm |
| Input Speed | 1400 rpm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Unit Get Latest Price
| Power | 5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Flange |
| Material | Cast Iron |
| Brand | Trisons Drives |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed | 1440 RPM |
| Finish Type | Paint Coated |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are offering a wide range of Helical Gear Box to our clients.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | Flange |
| Power | 15 HP |
| Material | Cast Iron |
| Brand | Trisons Drives |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering a wide range of Sumitomo Cyclo Design Gearbox to our clients.We "N. S. Technocrats Private Limited" are a Manufacturer and Exporter of Worm Gearbox, Aluminum Worm Gearbox, Mechanical Speed Variator, Geared Motor, Reduction Gear Boxes, Cycloidal Gearbox, Stepless Speed Variator, etc.
₹ 6000 / Unit Get Latest Price
| Orientation | Horizontal |
| Gear Type | Helical |
| Phase | Single Phase |
| Material | Cast Iron |
| Mounting | Foot |
| Brand | Trisons Drives |
| Speed | 1440 RPM |
Trisons Two Stage Helical Reducer
Trisons NS2R series of gear reducer is a kind of reducer with low temperature rising, high efficiency, low jangle. It’s able to the equipped with Mechanical Speed Variator into many kinds of variation reducers, small volume, strong bearing stable running, easy assembly, reliable function and durable use, extra ordinary figures, rigor structure, continually running under the nasty circumstance such as corruption and moisture.
The Two Stage Helical Reducer is design for Petroleum, Raw Material, Food, Cable, Coal, Leather, Machine Tools, Paper, Cement, Pharmaceutical, Plastic, Polymer, Textile, Printing, Pump, Rayon, Rubber, Glass, Sugar Industry, Tobacco, Beverage etc.
SALIENT FEATURES
· Helical Reducer are suitable for reversible drive and are supplied for various mounting positions depending upon requirements.
· Helical Gear Box incorporation liberally designed and perfectly aligned pinions, gears and bearings are compact light in weight and provide a very economic, efficient and trouble free method of speed reduction.
· Improved Efficiency.
· Compact Model.
₹ 4800 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Trisons Drives |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Foot |
| Power | 100 W |
| Packaging Type | Box |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Output Torque | 520 Nm |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering a wide range of Servo Motor Gearbox to our clients.
₹ 3950 / Unit Get Latest Price
| Brand | TRISONS DRIVES |
| Phase | SINGLE PHASE & THREE PHASE |
| Usage/Application | Conveyors |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
N. S. TECHNOCRATS PVT. LTD. is an Ahmedabad Gujarat India based company which manufacturing Gear box and other Power Transmission products under brand name "TRISONS" for last 20 years with complete infrastructure to make best product range with total customer satisfaction.
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India