Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer ac motor controller, 15w fhp ac geared motor and 400w fhp ac gear motor.
₹ 4950 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220V AC |
| Power | 400W |
| Brand | Trisons Drives |
| Model No. | 40W |
| Casing Material | Aluminum |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Panel Mount |
Minimum order quantity: 1 Piece
Compact AC Gear MotorsWe "N. S. Technocrats Private Limited" are a Manufacturer and Exporter of Worm Gearbox, Aluminum Worm Gearbox, Mechanical Speed Variator, Geared Motor, Reduction Gear Boxes, Cycloidal Gearbox, Stepless Speed Variator, etc.
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Speed | 1000 rpm |
| Usage/Application | Conveyors |
| Voltage | 220 V |
| Wattage | Up to 10W |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
FHP AC Geared Motors
₹ 14850 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1440 rpm |
| No. of Poles | 6 |
| Wattage | > 100W |
| Frame Size | 104x104 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Type of Motor | AC Motor |
| Brand | Trisons Drives |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Piece
400W FHP Compact Geared Motors
The Company has excellent technological strengths and advance production facilities and processes. It is capable of undertaking the full range of services from transmission system designs, productions to after - sales service. The company is also committed to product reliability, durability and efficiency.
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India