Pioneers in the industry, we offer three phase gear motor, cast iron cycloidal gearbox, cycloidal worm gearbox, flange mounted cycloidal gearbox with square shaped output shaft, input and output shaft foot mounted cycloidal gearboxes and industrial cycloidal gearbox from India.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Module Ratio | As Per Drawing |
| Power | As Per Size |
| Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 960/1440 RPM |
| Output Speed | As Per Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Unit Get Latest Price
| Power | 5 kW |
| Material | Cast Iron |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Flange |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Trisons Drives |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1440 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Cast Iron Cycloidal Gearbox adopt the principle of planetary gearing transmission and the construction of Cycloidal gear meshed with pin wheel, confirm to standard, with features of big ratio, high efficiency, compact structure, small volume, long life, little breakdown, strong ability against impact and so on, widely applicable to ceramic, drink, food, textile, mineral and metallurgical, lifting and transportation, printing and dyeing etc.
₹ 9850 / Unit Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Trisons Drives |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Power | 9.8 kW |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering a wide range of Cycloidal Worm Gearbox to our clients.
₹ 39000 / Piece Get Latest Price
| Module Ratio | As Per Drawing |
| Orientation | Vertical |
| Material | CI |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1440 |
| Country of Origin | Made in India |
| Available Sizes | 0.5 HP - 25HP |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Module Ratio | 1.0 |
| Orientation | Horizontal |
| Power | 0.5 to 25 HP |
| Material | Cast Iron |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1440 |
We can Customised any Gearboxes as per customer requirements
₹ 8500 / Unit Get Latest Price
| Orientation | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | Flange |
| Power | 8.5 kW |
| Brand | Trisons Drives |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Output Speed | 1400 RPM |
| Finish | Colour Coated |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering a wide range of Industrial Cycloidal Gearbox to our clients.
₹ 6000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Trisons Drives |
| Motor Power | 12 kW |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 5 Kg |
| Torque | 5.4 Nm |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed | 900 RPM |
| Usage/Application | Ceramic Industry |
We are offering a wide range of Variable Speed Drives to our clients.
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India