Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer horizontal bevel gear box, t type bevel gearbox and bevel helical gearbox.
₹ 9000 / Unit Get Latest Price
| Operating Power | .25/.5 HP |
| Output Rotation Speed | 1400 RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Trisons Drives |
| Power | 1.5 HP |
| Material | Alumunium |
| Mounting | Flange |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
We are offering a wide range of Kopp Mechanical Speed Variator Ball Type to our clients.
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Power | 1 HP, 0.25/ .5 HP |
| Output Rotation Speed | 1400 RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Trision Drives |
| Material | Aluminium |
| Mounting | Foot |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Speed | 1440 RPM |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bevel Gearbox have a special place in the field of Power Transmission because of their ability to change the direction of Power Transmission, usually to 90 degree. Bevel Gearbox can also transmit high torque at high speed with low power loss unlike Worm Gearbox. TRISONS Drives offer straight Bevel Gear Boxes of different versions and ratings enabling appropriate solutions to all kinds of Power Transmission problems.
Working Principle
Bevel Gear Box housing is of cubical form for dimensional symmetry. The housing and bearing flanges are made from high quality cast iron. Tapped mounting holes are provide on two opposite sides. The drive input is usually on input shaft, but other side of input shaft or Output shaft can also act as Input Driver.
Input and Output shafts are made of medium carbon alloy steel, hardened, tempered and ground on journal and locating diameters.
Pre loaded metric tapered roller bearings are used for axial and radial loads.
Bevel gears are of case hardened steel with generated profile and ground bores. The gears are matched for optimum blue bearing for smooth running and high load transmission.
Advantages
Bevel Gearbox can be turned upside down due to symmetry in mounting.
Easy to mount electric motor or hydraulic motor.
Solid, hollow shaft design for universal application.
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 1HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting | Foot |
| Material | CI |
| Frequency | 50Hz |
| Surface Finish | Coated |
| Voltage | 220/415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India