Offering you a complete choice of products which include kopp mechanical speed variator ball type, mechanical speed variator, three phase mechanical speed variator and heavy duty mechanical speed variator.
₹ 20000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Trisons Drives |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 200 mm |
| Grade | SS304 |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are offering a wide range of Kopp Mechanical Speed Variator Ball Type to our clients.
₹ 7400 / Unit Get Latest Price
| Power | 7.5 KW |
| Brand | Trisons Drives |
| Voltage | 220 V |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering a wide range of Mechanical Worm Speed Variator to our clients.
₹ 18000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Trisons Drives |
| Motor Power | 10.0 HP, 1.8 kW |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque | 2000 Nm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
The design of Three Phase Mechanical Speed Variator has been based on our Principals wide knowledge of mechanical friction drives and has enabled much higher horse powers to be transmitted.
The Variation consists of on outer casing (D) and end cover (P) in which the co-axial shafts ( C and M ) are mounted. These rotate in opposite directions. Power is transmitted from the input shaft through a pressure device (N) to the drive disc (L) thence to a series of double conical drive rollers (A) which are free to rotate on fixed inclined spindles (G).
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Power | 2.2 kW |
| Brand | Trisons Drives |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50 Hz |
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India