Our range of products include fhp geared motor and 120w, three phase fhp ac geared motor.
₹ 5980 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Speed | 1500 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Torque | 0.41 Nm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
FHP Geared Motor are used in Textile, Food Processing, Conveyor, Packing, Printing, Labelling, Special purpose machines, Valves and Many more Industries.
Features:
Best Quality and one of the oldest name in Motor Manufacturing.
Best performance and wide spread coverage across industries.
Get the best price of FHP Geared Motor.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Power | 90 W |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1440 rpm |
| No. of Poles | 4 |
| Voltage | 415 V |
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India