Pioneers in the industry, we offer nrv worm gear box, input solid worm gearbox, nrv aluminium worm gearbox, aluminium worm double gearbox and bonfiglioli design worm gear box from India.
₹ 2980 / Unit Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Brand | Trisons Drives |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Orientation | Horizontal |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Power | 2.5 kW |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
₹ 4700 / Piece Get Latest Price
| Gear Type | Worm |
| Material | Aluminium |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Orientation | Horizontal |
| Size | Box 30 to Box 90 |
| Mounting | Foot |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2180 / Unit Get Latest Price
| Box Size | 50 |
| Motor Power (HP) | 2 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Packaging Type | Box |
| Power | 80 HP |
| Material | Aluminium |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Brand | Trisons Drives |
| Country of Origin | Made in India |
| Ratio | 40 |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Number | 63 |
We are offering a wide range of NRV Aluminium Worm Gearbox to our clients.
₹ 6200 / Unit Get Latest Price
| Box Size | 75 |
| Material | Aluminum |
| Ratio | 20:1 |
| Motor Power (HP) | 2 HP |
| Power | 6 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Orientation | Horizontal |
| Packaging Type | Box |
| Mounting | Foot |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Brand | Trisons Drives |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are offering a wide range of Aluminium Worm Double Gearbox to our clients.
₹ 4000 / Unit Get Latest Price
| Box Size | 75 |
| Ratio | 20:1 |
| Motor Power (HP) | 2 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Power | 4 kW |
| Material | Aluminium |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 320 V |
| Brand | Trisons Drives |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Input Speed | 1400 RPM |
| Output Torque | 1195 Nm |
The Company has excellent technological strengths and advance production facilities and processes. It is capable of undertaking the full range of services from transmission system designs, productions to after - sales service. The company is also committed to product reliability, durability and efficiency.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Trisons Drives |
| Gearing Arrangement Type | Worm |
| Orientation | Horizontal |
| Packaging Type | Box |
| Power | 0.5HP |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1400 rpm, 1400 RPM |
| Output Torque | 350Nm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are offering a wide range of Aluminum Worm Gearbox to our clients.We "N. S. Technocrats Private Limited" are a Manufacturer and Exporter of Worm Gearbox, Aluminum Worm Gearbox, Mechanical Speed Variator, Geared Motor, Reduction Gear Boxes, Cycloidal Gearbox, Stepless Speed Variator, etc.
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India