Pioneers in the industry, we offer ci body nmrv worm gearbox with pc helical gearbox, industrial worm gears, foot and flange mounted cycloidal gearboxes and trisons drivers gearboxes from India.
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Orientation | Vertical |
| Mounting | Flange |
| Input Speed | 1400 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Gearing Arrangement Type | Worm & Worm Wheel |
| Gear Type | Worm & Worm Wheel |
| Size | Customised |
| Operating Speed | 1440 RPM |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Cycloidal Type | Double Stage |
| Material | Stainless Steel |
| Output Torque | 301–800 Nm |
| Rated Power | 0.75–2.2 kW |
| Orientation | Vertical |
| Power | As per update client |
| Mounting | Flange, Foot |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Gear Type | Planetary |
| Material | Mild Steel |
| Orientation | Vertical |
| Mounting | Flange |
| Color | Silver |
| Phase | Single |
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India