Our product range includes a wide range of single phase motor speed controller and three phase speed controller for fhp ac geared motor.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220V AC |
| Brand | Trisons Drives |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Panel Mount |
Minimum order quantity: 1 Piece
Worm Gearbox with Long Output FlangeWe "N. S. Technocrats Private Limited" are a Manufacturer and Exporter of Worm Gearbox, Aluminum Worm Gearbox, Mechanical Speed Variator, Geared Motor, Reduction Gear Boxes, Cycloidal Gearbox, Stepless Speed Variator, etc.
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Phase | Triple Phase |
| Voltage | 380V |
| Current | 4A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Established in the year 1982, at Ahmedabad (Gujarat, India), we, “N. S. Technocrats Private Limited,” are one of the affluent Manufacturer and Exporter of finest quality Worm Gearbox, Aluminum Worm Gearbox, Mechanical Speed Variator, Geared Motor, Reduction Gear Boxes, Cycloidal Gearbox, Stepless Speed Variator, Variable Speed Drives, etc. These products are manufactured under successful brand name "TRISONS". Extensively used in varied industries, all our products are valued among clients for their abrasion & corrosion resistance, compact designs, durable finish standards, sturdy construction, longer service life and optimum performance. Also, we offer these products in different dimensions, sizes and other related specifications as per the varied application specific requirements of clients.
Manish Bhatia (CEO)
N. S. Technocrats Private Limited
133c,, Tribhovan Estate, Kathwada
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India